środa, 13 lutego 2013

Ratatuj!!!



Czym byłaby uczta bez dania głównego? U nas Ratatouille! Agata dała nam okazję do przypomnienia sobie uroczej opowieści o pewnym szczurku. Ratatuj było jego firmowym daniem. Okazało się, że i Agacie udało się to francuskie danie.


Słowo „ratatouille” z francuskiego można przetłumaczyć jako niewyszukane danie, jest to prowansalska potrawa wegetariańska. Jej główne składniki to bakłażan, cukinia, papryka, cebula i pomidory. Podobne potrawy znane są w całym basenie Morza Śródziemnego. Ratatouille jest zbliżone do dobrze nam znanego węgierskiego lecza, które jednak jest bardziej rozgotowane oraz zawiera kiełbasę. Każdy może samodzielnie dobrać ilość składników, których użyje do skomponowania tej potrawy. Książki kucharskie polecają aby przygotować taką samą ilość cukinii co bakłażana, o połowę miej cebuli i papryki, za to dwa razy więcej pomidorów. Ilość przypraw zależy od upodobań, przeważnie używa się ziół prowansalskich, tymianku, liścia laurowego, przecieru pomidorowego, czosnku, bazylii, octu owocowego (może być jabłkowy, malinowy). Ważne jest aby wybrać świeże i dorodne warzywa. Pomidory powinny być dorodne oraz mięsiste tak samo papryka.Bakłażan powinien być ciężki oraz mieć ciemną i sprężystą skórkę. Cukinie powinny być niewielkie do 20 cm długości.

Porcja dla 4-6 osób:
75 dag bakłażana
75 dag cukinii
1,5 kg mięsistych pomidorów
3 – 4 różno kolorowe papryki (zielona, pomarańczowa, czerwona, żółta)
3 średnie cebule
2 ząbki czosnku
oliwa lub olej (najlepiej rzepakowego)
łyżka przecieru pomidorowego
mała łyżka octu jabłkowego
liść laurowy
trochę tymianku, bazylii, ziół prowansalskich, soli, pieprzu, cukru

Należy przygotować:
Tyle miseczek ile rodzajów warzyw (po pokrojeniu każde warzywo wkładaj do oddzielnej miseczki),
deskę do krojenia, sitko, dużą patelnia, płaski jednak duży rondelek z przykrywką, drewnianą łyżkę,
nóż, wyciskarkę do czosnku.

Etapy przygotowania:
1. Umyj wszystkie warzywa.
2. Przed oczyszczeniem i pokrojeniem papryk należy je krótko opiec w bardzo gorącym piekarniku. Gdy zbrązowieją, przełóż je do papierowej torby i szczelnie owiń folią. Gdy przestygną, bez trudu usuniesz z nich skórkę. Następnie pokrój ją w pióra.

2. Młoda cukinia nie wymaga obierania, jednak jeżeli jest większa należy ją obrać oraz oczyścić z pestek. Pokrój ją w talarki albo pół talarki, w zależności od wielkości.

3. Bakłażana nie obieraj, pokrój w plastry o szerokości około 1 cm, oprósz solą i połóż na sicie. Po 30 minutach opłucz wodą, dzięki temu podczas smażenia bakłażan wchłonie mniej tłuszczu.

4. Sparz pomidory (ok. 15 sekund pod wrzątkiem), następnie obierz je ze skórki. Pokrój je na ćwiartki.

5. Obierz cebulę, pokrój ją w kostkę.

6. Obierz czosnek. Zgnieć go w wyciskarce, a jeżeli nie posiadasz wyciskarki do czosnku bardzo drobno go pokrój.

7. W rondelku rozgrzej oliwę lub olej, podsmaż cebulę aż się zeszkli. Dodaj pokrojony lub wyciśnięty czosnek oraz zioła, duś na małym ogniu pod przykryciem.

8. Gdy cebula się podsmaży dodaj pomidorów, oraz dopraw solą oraz pieprzem do smaku. Duś jeszcze przez chwilę pod przykryciem. Czym dłużej będziesz dusić pomidory tym mniej sosu będzie w potrawie.

9. Rozgrzej oliwę i obsmaż kolejno warzywa. Każdą usmażoną porcję dodawaj do rondelka z sosem.

10. Gdy do sosu dodasz już wszystkie warzywa postaw rondelek na niedużym gazie, duś potrawę przez 15 – 20 minut. Pod koniec duszenia dodaj przecier pomidorowy oraz ocet. W razie potrzeby ratatouille pieprzem, solą, cukrem oraz ziołami.

Smacznego!
Agata

2 komentarze: